Program Liturgic

ORARUL SERVICIILOR DIVINE,

care se vor săvârşi pe parcursul lunii iulie în biserica „Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava”.

 

01.07.2017 Sâmbătă

9.00 Litie întru pomenirea marilor nevoitori

9.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia cu mărturisirea credincioşilor

 

02.07.2017 Duminica IV după Cincizecime. Sfântul Apostol Iuda, fratele (ruda) Domnului

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Buneivestiri, şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfînta Liturghie

11.00 Te-Deum pentru sănătate (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

17.00 Te-Deum de mulţumire (moleben), (în capela cu hramul Sfântul Apostol Andrei din comuna Bardar, raionul Ialoveni)

 

03.07.2017 Luni

09.00 Acatistul Îngerului Păzitor, Acatistul Sfântului Mare Mucenic Mina şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 

04.07.2017 Marți

9.00 Acatistul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel şi Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia cu mărturisirea credincioşilor

 

05.07.2017 Miercuri, Sfântul Ierarh Grigorie Dascălu, Mitropolitul Ţării Româneşti.

6.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sf. Irh. Grigorie Dascălu, Mitropolitul Ţării Româneşti,

7.00   Ceasurile

7.30   Sfînta Liturghie

 

06.07.2017 Joi, Icoana Maicii Domnului „Portăriţa”. Icoana Maicii Domnului din or. Vladimir.

09.00 Acatistul la Icoana Maicii Domnului „Portăriţa”, Acatistul la Icoana Maicii Domnului din Vladimir, şi Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae Făcătorul de Minuni

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia cu mărturisirea credincioşilor

 

07.07.2017 Vineri, Naşterea Sf. Prooroc Ioan Botezătorul. Mutarea Moaştelor Sf. Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Maicii Domnului „Luminarea Minţii”, Acatistul Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul, Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

8.30   Ceasurile

9.00   Sfînta Liturghie

11.00 Te-Deum pentru sănătate (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

08.07.2017 Sâmbătă, Binecredincioşii Petru şi Fevronia, făcători de minuni din Murom.

9.00 Acatistul Sfinţilor Petru şi Fevronia și Acatistul Binecredinciosului Voievod Constantin Brîncoveanu cu fii săi Constantin, Ştefan, Matei şi Sfetnicul Inache

9.30 Litie întru pomenirea marilor nevoitori

9.40 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia cu mărturisirea credincioşilor

 

09.07.2017 Duminica V după Cincizecime.

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul la Icoana Maicii Domnului de la Poceaev, şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.00 Taina Sfântului Maslu cu Sfinţirea Apei

 

10.07.2017 Luni

09.00 Acatistul Îngerului Păzitor, Acatistul Sfântului Ciprian, Acatistul Cuviosului Ambrozie de la Optina şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 

11.07.2017 Marţi, Icoana Maicii Domnului „Tricherusa” („Cu trei mîini”)

9.00 Acatistul la Icoana Maicii Domnului „Tricherusa” („Cu trei mîini”), Acatistul Sfântului Ierarh Modest, Arhiepiscopul Ierusalimului și Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae Făcătorul de Minuni

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia cu mărturisirea credincioşilor

 

 

12.07.2017 Miercuri, Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel. Cuviosul Paisie Aghioritul

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg, Acatistul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, şi Acatistul Cuviosului Părintelui nostru Paisie Aghioritul

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

 

13.07.2017 Joi, Soborul Sfinţilor Slăviţilor 12 Apostoli. Sf. Irh. Ghelasie de la Râmeţi

9.00  Acatistul Maicii Domnului „Luminarea Minţii”, Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae Făcătorul de Minuni, Paraclisul cu Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava şi Acatistul Sf. Irh. Ghelasie de la Râmeţi

 

14.07.2017 Vineri, Sfinţii Mucenici Cosma şi Damian, Doctori fără de arginţi

9.00 și Acatistul Sfinţilor Mucenici Cosma şi Damian, Acatistul Sf. Irh. Leontie de la Rădăuţi şi Acatistul Binecredinciosului Voievod Constantin Brîncoveanu cu fii săi Constantin, Ştefan, Matei şi Sfetnicul Inache

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia

 

15.07.2017 Sâmbătă, Aşezarea în raclă a Cinstitului Veşmânt al Maicii Domnului. Binecredinciosul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt.

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Acoperământul Maicii Domnului, Acatistul Sfântului Ioan Maximovici și Acatistul Binecredinciosului Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Litie întru pomenirea marilor nevoitori

11.30 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia

- - - - - - - - - - - - - - - - -

18.30 Slujba Acatistului cu sfinţirea apei (în capela cu hramul „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt” de la vilele Suruceni)

 

16.07.2017 Duminica VI după Cincizecime.

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Maicii Domnului „Luminarea Minţii”, Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

 

17.07.2017 Luni, Sfinţii Mucenici răbdători de chinuri Împăratul Nicolae II (Romanov), Împărăteasa Alexandra, şi fiii lor: Alexie, Olga, Tatiana, Maria şi Anastasia

9.00 Acatistul Îngerului Păzitor, Acatistul Sfântului Arhanghel Rafail, Acatistul Sfântului Împărat Mucenic Nicolae ţarul Rusiei şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 

18.07.2017 Marţi, Cuviosul Atanasie Athonitul. Aflarea moaştelor Cuv. Serghie, egumenul de la Radonej

9.00 Acatistul Sfântului Mare Mucenic Procopie, Acatistul Cuviosului Atanasie Athonitul, Acatistul Cuviosului Serghie de Radonej și Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae Făcătorul de Minuni,

 

19.07.2017 Miercuri

9.00 Acatistul Cuv. Alexandru Svirschii şi Acatistul Sfinţilor Mucenici Epictet preotul şi Astion monahul şi Paraclisul cu Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

11.00 Litie întru pomenirea Părintelui ArseniePapacioc, unul din marii duhovnici ortodocşi români.

 

20.07.2017 Joi

9.00 Acatistul Maicii Domnului „Luminarea Minţii”, Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae Făcătorul de Minuni, Paraclisul şi Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

 

21.07.2017 Vineri, Icoana Maicii Domnului făcătoare de minuni de la Kazan

19.00 Acatistul Maicii Domnului în cinstea Icoanei făcătoare de minuni de la Kazan

19.30 Ceasul 9

19.45 Vecernia

20.30 Acatistul Sfântului Ioasaf de Belgorod

21.00 Mezonoptica

21.30 Acatistul Maicii Domnului la Icoana Făcătoare de Minuni din Crasna

22.00 Rugăciunile Dimineţii

22.10 Acatistul Sfinţilor Români din închisori

22.45 Utrenia

01.00 Acatistul la Icoana Maicii Domnului „Rugul Aprins”

01.30 Ceasurile

02.00 Sfânta Liturghie

03.20 Litie întru pomenirea Arhimandritului Iustin Pârvu

 

22.07.2017 Sâmbătă

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia

 

23.07.2017 Duminica VII după Cincizecime.

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Maicii Domnului la Icoana Făcătoare de Minuni din Crasna, şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

24.07.2017 Luni, Sf. Întocmai cu Apostolii Mare Cneghine Olga a Rusiei

9.00 Acatistul Îngerului Păzitor, Acatistul Sfintei Împărătese Olga Acatistul Sfintei Mare Muceniţe Eufimia, şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 

25.07.2017 Marți, Icoana Maicii Domnului „Tricherusa” („Cu trei mîini”)

9.00 Acatistul la Icoana Maicii Domnului „Tricherusa” („Cu trei mîini”), Acatistul Sf. Fericitei Maicii Matrona de la Moscova și Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae Făcătorul de Minuni

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia

 

26.07.2017 Miercuri, Soborul Arhanghelului Gavriil

6.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

 

27.07.2017 Joi

9.00 Acatistul Maicii Domnului „Luminarea Minţii”, Acatistul Sfântului Ierarh Nicolae Făcătorul de Minuni, Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg, Paraclisul şi Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia

 

28.07.2017 Vineri, Sfântul întocmai cu Apostolii Marele Cneaz Vladimir

6.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Acoperământul Maicii Domnului, şi Acatistul Sfântului întocmai cu Apostolii Marele Cneaz Vladimir

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

9.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

 

29.07.2017 Sâmbătă

9.00 Acatistul Sfintei Mare Muceniţe Marina, Acatistul Sf. Mc. Emilian din Durostorum şi Acatistul Binecredinciosului Voievod Constantin Brîncoveanu cu fii săi Constantin, Ştefan, Matei şi Sfetnicul Inache

10.00 Litie întru pomenirea marilor nevoitori

10.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia

 

30.07.2017 Duminica VIII după Cincizecime.

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Buneivestiri, şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

11.30 Litie întru pomenirea Monahiei Alipia (Avdeeva), (Kiev-Goloseevo)

 

31.07.2017 Luni

9.00 Acatistul Îngerului Păzitor, Acatistul Sfântului Ierarh Spiridon al Trimitundei,  şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 

Fraţi creştini vă aducem la cunoştinţă, că Biserica de lemn cu hramul

„Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava”,

în afara zilelor de sărbătoare şi Duminici, este deschisă după următorul program:

Luni 

17.00 – 19.30

Joi

7.30 – 13.00

Marţi

7.30 – 13.00

Vineri

7.30 – 13.00

Miercuri

Sâmbătă

7.30 – 13.00 / 17.00 – 19.30

9.00 – 13.00 / 16.45 – 20.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pentru solicitarea serviciilor, vă puteţi adresa la telefoanele:

079335009, 069335009

e-mail: severiangheras@yahoo.com

Preot paroh Severian (Gheras)

Adresa Bisericii este: mun. Chişinău, str. Mihai Viteazul 12 (lângă patinoarul „ice BRAVO”)

Adresa noastră în Internet: http://www.ioandekronstadt.md/

 

SLAVĂ LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE!