Program Liturgic

ORARUL SERVICIILOR DIVINE,

care se vor săvârşi pe parcursul lunii februarie în biserica „Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava”.

 

01.02.2019 Vineri, Cuviosul Macarie cel Mare. Sfântul Ierarh Marcu Mărturisitorul, Mitropolitul Efesului

9.00 Acatistul Cuviosului Macarie cel Mare (Egipteanul), şi Acatistul Sfântului Marcu

- - - - - - - - - - - - - - - - -
15.45 Ceasul 9
16.00 Vecernia

 

02.02.2019 Sâmbăta, Cuviosul Eftimie cel Mare

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Cuviosului Eftimie cel Mare

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum pentru sănătate (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

11.30 Litie întru pomenirea marilor nevoitori

- - - - - - - - - - - - - - - - -
15.45 Ceasul 9
16.00 Vecernia

 

03.02.2019 Duminica XXXVI după Cincizecime. Cuviosul Maxim Mărturisitorul

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00  Acatistul Buneivestiri, Acatistul Cuviosului Maxim Mărturisitorul, şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum pentru sănătate (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

04.02.2019 Luni

09.00 Acatistul Îngerului Păzitor, şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 

05.02.2019 Marţi

09.00 Acatistul Sfântului Voievod Ștefan cel Mare

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9
16.00 Vecernia

 

06.02.2019 Miercuri, Sfânta şi Fericita Xenia de Petersburg. (Hramul Altarului de jos).

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfântului Ierarh Spiridon al Trimitundei şi Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

- - - - - - - - - - - - - - - - -

19.30 Taina Sfântului Maslu

 

07.02.2019 Joi, Sfântul Grigorie Teologul, arhiepiscopul Constantinopolului

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava şi Acatistul Sfântului Grigorie Teologul

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

08.02.2019 Vineri

9.00 Acatistul Sfântul Mare Mucenic Mina

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

09.02.2019 Sâmbăta, Mutarea Moaștelor Sfântului Ierarh Ioan Gură de Aur.

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfântului Ierarh Ioan Gură de Aur

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie (la solicitarea credincioșilor)

11.00 Te-Deum pentru sănătate (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

11.30 Litie întru pomenirea marilor nevoitori

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

10.02.2019 Duminica XXXVII, Soborul Noilor Mucenici şi Mărturistori ce au pătimit pentru Hristos în secolul XX. Cuviosul Efrem Sirul

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul la Icoana Maicii Domnului de la Poceaev,  Acatistul Cuviosului Efrem Sirul, şi Acatistul Tuturor Sfinților

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum pentru sănătate (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

11.30 Litie întru pomenirea Mitropolitului Arsenie (Stadniţchi), părintele duhovnic al Sfântului Ierarh Luca (Voino-Iasneţkii).

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.30 Te-Deum de mulţumire (moleben), cu Sfinţirea Apei (în capela cu hramul Sfântul Apostol Andrei din comuna Bardar, raionul Ialoveni)

 

11.02.2019 Luni, Mutarea Moaştelor Sfântului Sfinţit Mucenic Ignatie Teoforul

9.00 Acatistul Sfântului Sfinţit Mucenic Ignatie Teoforul şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

12.02.2019 Marţi, Sfinţii Trei Ierarhi: Vasilie cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfinţilor Trei Ierarhi: Vasilie cel Mare, Grigorie Teologul şi Ioan Gură de Aur

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

13.02.2019 Miercuri

9.00 Acatistul Binecredinciosului Voievod Constantin Brîncoveanu cu fii săi Constantin, Ştefan, Matei şi Sfetnicul Inache şi Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

 

14.02.2019 Joi, Sfântul Mucenic Trifon

9.00 Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava şi Acatistul Sfântul Mucenic Trifon cu Sfinţirea Apei

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

15.02.2019 Vineri, Întâmpinarea Domnului nostru Iisus Hristos.

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Întâmpinării Domnului  

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

 

16.02.2019 Sâmbăta, Sfântul şi Dreptul Simeon şi Sfânta Proorociţă Ana

9.00 Acatistul Cuviosului Serghie de Radonej

10.00 Litie întru pomenirea marilor nevoitori

10.10 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

17.02.2019 Duminica Vameşului şi Fariseului. Începutul Triodului.

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Maicii Domnului „Luminarea Minţii”, şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

18.02.2019 Luni

9.00 Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

10.00 Litie întru pomenirea Martirului Valeriu Gafencu

 

19.02.2019 Marţi

9.00 Acatistul Sfântului Ierarh Modest, Arhiepiscopul Ierusalimului și Acatistul Cuviosului Alexandru Svirschii

 

20.02.2019 Miercuri

9.00 Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

 

21.02.2019 Joi, Sfântul Mare Mucenic Teodor Stratilat din Evhaita

9.00 Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

 

22.02.2019 Vineri

9.00 Acatistul Sf. Fericitei Maicii Matrona de la Moscova şi Paraclisul Sfântului Mucenic Victor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

19.00 Acatistul Sfântului Mucenic Haralambie

19.30 Ceasul 9

19.45 Vecernia

20.30 Acatistul Sfântului Ioasaf de Belgorod

21.00 Mezonoptica

21.30 Acatistul Maicii Domnului la Icoana Făcătoare de Minuni din Crasna

22.00 Rugăciunile Dimineţii

22.10 Acatistul Sfinţilor Mărturisitori Români din Închisori

22.45 Utrenia

01.00 Acatistul la Icoana Maicii Domnului „Rugul Aprins”

01.30 Ceasurile

02.00 Sfânta Liturghie

03.00 Litie întru pomenirea Arhimandritului Iustin Pârvu

 

23.02.2019 Sâmbăta, Sfântul Mare Mucenic Haralambie

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

24.02.2019 Duminica Fiului Risipitor.

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30   Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Acoperământul Maicii Domnului  şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.30 Te-Deum de mulţumire (moleben), (în capela cu hramul „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt” de la vilele Suruceni)

 

25.02.2019 Luni, Icoana Maicii Domnului numită  „Portăriţa”

09.00 Acatistul la Icoana Maicii Domnului „Portăriţa” şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 

26.02.2019 Marţi

9.00 Acatistul Sfântului Apostol Andrei

- - - - - - - - - - - - - - - - -

15.45 Ceasul 9

16.00 Vecernia

 

27.02.2019 Miercuri

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie (la solicitarea credincioșilor)

11.00 Te-Deum pentru sănătate (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

11.30 Litie întru pomenirea marilor nevoitori

 

28.02.2019 Joi

9.00 Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

9.30 Litie întru pomenirea Monahiei Alipia (Avdeeva), (Kiev-Goloseevo)

 

Fraţi creştini vă aducem la cunoştinţă, că Biserica de lemn cu hramul

„Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava”,

în afara zilelor de sărbătoare şi Duminici, este deschisă după următorul program:

Luni 

17.00 – 19.30

Joi

7.30 – 13.00

Marţi

7.30 – 13.00

Vineri

7.30 – 13.00

Miercuri

Sâmbătă

7.30 – 13.00 / 17.00 – 19.30

9.00 – 13.00 / 16.45 – 20.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pentru solicitarea serviciilor, vă puteţi adresa la telefoanele:

079335009, 069335009

e-mail: severiangheras@yahoo.com

Preot paroh Severian (Gheras)

Adresa Bisericii este: mun. Chişinău, str. Mihai Viteazul 12 (lângă patinoarul „ice BRAVO”)

Adresa noastră în Internet: http://www.ioandekronstadt.md/

 

SLAVĂ LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE!