Program Liturgic

ORARUL SERVICIILOR DIVINE,

care se vor săvârşi pe parcursul lunii iulie în biserica „Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava”.

 

01.07.2018 Duminica V după Cincizecime.

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00   Acatistul Buneivestiri, Acatistul Sfintei Fericitei Maicii Matrona de la Moscova şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfînta Liturghie

11.00 Te-Deum pentru sănătate (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

02.07.2018 Luni, Sfântul Apostol Iuda, fratele (ruda) Domnului

09.00 Acatistul Sfântului Ioan Maximovici şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 

03.07.2018 Marți

9.00 Acatistul Sfântului Mare Mucenic Mina

 

04.07.2018 Miercuri

9.00 Acatistul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel şi Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia cu mărturisirea credincioşilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

17.30 Taina Sfântului Maslu cu Sfinţirea Apei

 

05.07.2018 Joi, Sfântul Ierarh Grigorie Dascălu, Mitropolitul Ţării Româneşti.

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava şi Acatistul Sf. Irh. Grigorie Dascălu, Mitropolitul Ţării Româneşti

8.30   Ceasurile

9.00   Sfînta Liturghie

11.00 Te-Deum pentru sănătate (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

06.07.2018 Vineri, Icoana Maicii Domnului „Portăriţa”. Icoana Maicii Domnului din or. Vladimir.

09.00 Acatistul la Icoana Maicii Domnului „Portăriţa”, şi Acatistul la Icoana Maicii Domnului din Vladimir

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia cu mărturisirea credincioşilor

 

07.07.2018 Sâmbătă, Naşterea Sf. Prooroc Ioan Botezătorul. Mutarea Moaştelor Sf. Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul, şi Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

8.30   Ceasurile

9.00   Sfînta Liturghie

11.00 Te-Deum pentru sănătate (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia cu mărturisirea credincioşilor

 

08.07.2018 Duminica VI după Cincizecime. Binecredincioşii Petru şi Fevronia, făcători de minuni din Murom.

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul la Icoana Maicii Domnului de la Poceaev Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos, şi Acatistul Sfinţilor Petru şi Fevronia

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.30 Te-Deum de mulţumire (moleben), (în capela cu hramul Sfântul Apostol Andrei din comuna Bardar, raionul Ialoveni)

 

09.07.2018 Luni

09.00 Acatistul Sfântului Ciprian, şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

 

10.07.2018 Marţi, Aflarea Moaştelor Cuviosului Ambrozie de la Optina

9.00 Acatistul Cuviosului Ambrozie de la Optina şi Acatistul Sfântului Ierarh Modest, Arhiepiscopul Ierusalimului

 

11.07.2018 Miercuri, Icoana Maicii Domnului „Tricherusa” („Cu trei mîini”)

9.00 Acatistul la Icoana Maicii Domnului „Tricherusa” („Cu trei mîini”), Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia cu mărturisirea credincioşilor

 

12.07.2018 Joi, Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel. Cuviosul Paisie Aghioritul

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava, Acatistul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, şi Acatistul Cuviosului Părintelui nostru Paisie Aghioritul

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

 

13.07.2018 Vineri, Soborul Sfinţilor Slăviţilor 12 Apostoli. Sf. Irh. Ghelasie de la Râmeţi

9.00 Acatistul Sf. Irh. Ghelasie de la Râmeţi şi Paraclisul Sfântului Mucenic Victor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia

 

14.07.2018 Sâmbătă, Sfinţii Mucenici Cosma şi Damian, Doctori fără de arginţi

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfinţilor Mucenici Cosma şi Damian, şi Acatistul Sf. Irh. Leontie de la Rădăuţi

8.30   Ceasurile

9.00 Sfânta Liturghie (de mulţumire), (la solicitarea credincioşilor)

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia

 

15.07.2018 Duminica VII după Cincizecime. Aşezarea în raclă a Cinstitului Veşmânt al Maicii Domnului. Binecredinciosul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt.

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Acoperământul Maicii Domnului, Acatistul Binecredinciosului Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.30 Te-Deum de mulţumire (moleben), (în capela cu hramul „Sfântul Voievod Ştefan cel Mare şi Sfânt” de la vilele Suruceni)

 

16.07.2018 Luni

9.00 Acatistul Sfântului Arhanghel Rafail, şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia

 

17.07.2018 Marţi, Sfinţii Mucenici răbdători de chinuri Împăratul Nicolae II (Romanov), Împărăteasa Alexandra, şi fiii lor: Alexie, Olga, Tatiana, Maria şi Anastasia

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfântului Împărat Mucenic Nicolae ţarul Rusiei

8.30   Ceasurile

9.00 Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia

 

18.07.2018 Miercuri, Cuviosul Atanasie Athonitul. Aflarea moaştelor Cuv. Serghie, egumenul de la Radonej

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Cuviosului Atanasie Athonitul, Acatistul Cuviosului Serghie de Radonej şi Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

8.30   Ceasurile

9.00 Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de cerere şi mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

19.07.2018 Joi

9.00 Paraclisul şi Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

10.00 Litie întru pomenirea Părintelui ArseniePapacioc, unul din marii duhovnici ortodocşi români.

 

20.07.2018 Vineri

9.00 Acatistul Sfântului Mare Mucenic Procopie, şi Acatistul Sfinţilor Mucenici Epictet preotul şi Astion monahul

- - - - - - - - - - - - - - - - -

19.00 Acatistul Maicii Domnului în cinstea Icoanei făcătoare de minuni de la Kazan

19.30 Ceasul 9

19.45 Vecernia

20.30 Acatistul Sfântului Ioasaf de Belgorod

21.00 Mezonoptica

21.30 Acatistul Maicii Domnului la Icoana Făcătoare de Minuni din Crasna

22.00 Rugăciunile Dimineţii

22.10 Acatistul Sfinţilor Români din închisori

22.45 Utrenia

01.00 Acatistul la Icoana Maicii Domnului „Rugul Aprins”

01.30 Ceasurile

02.00 Sfânta Liturghie

03.20 Litie întru pomenirea Arhimandritului Iustin Pârvu

 

21.07.2018 Sâmbătă, Icoana Maicii Domnului făcătoare de minuni de la Kazan

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia

 

22.07.2018 Duminica VIII după Cincizecime.

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Maicii Domnului „Luminarea Minţii”, şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

23.07.2018 Luni

9.00 Acatistul Îngerului Păzitor, şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia

 

24.07.2018 Marţi, Sf. Întocmai cu Apostolii Mare Cneghine Olga a Rusiei

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfintei Împărătese Olga şi Acatistul Sfintei Mare Muceniţe Eufimia

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

25.07.2018 Miercuri, Icoana Maicii Domnului „Tricherusa” („Cu trei mîini”)

9.00 Acatistul la Icoana Maicii Domnului „Tricherusa” („Cu trei mîini”), şi Paraclisul cu Acatistul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia

 

26.07.2018 Joi, Soborul Arhanghelului Gavriil

7.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil şi Acatistul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

27.07.2018 Vineri

9.00 Acatistul Binecredinciosului Voievod Constantin Brîncoveanu cu fii săi Constantin, Ştefan, Matei şi Sfetnicul Inache

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia

 

28.07.2018 Sâmbătă, Sfântul întocmai cu Apostolii Marele Cneaz Vladimir

6.00 Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului, Acatistul Acoperământul Maicii Domnului, şi Acatistul Sfântului întocmai cu Apostolii Marele Cneaz Vladimir

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

9.00   Te-Deum de mulţumire (moleben)

- - - - - - - - - - - - - - - - -

16.45 Ceasul 9

17.00 Vecernia

 

29.07.2018 Duminica IX după Cincizecime. Sf. Părinţi de la cele şase Sinoade Ecumenice

La Altarul Sfintei şi Fericitei Xenia de Petersburg

6.30   Rugăciunile Dimineţii, Paraclisul Maicii Domnului

7.00   Ceasurile

7.30   Sfânta Liturghie

- - - - - - - - - - - - - - - - -

La Altarul Sfântului Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava

7.00 Acatistul Maicii Domnului la Icoana Făcătoare de Minuni din Crasna, Acatistul Sfântului Ierarh Spiridon al Trimitundei, şi Acatistul nefăcutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos

8.30   Ceasurile

9.00   Sfânta Liturghie

11.00 Te-Deum de mulţumire (moleben)

11.20 Pomenirea răposaţilor

 

30.07.2018 Luni

9.00  Acatistul Sfintei Mare Muceniţe Marina, şi Acatistul Sfântului şi Dreptului Ioan de Kronştadt cu Sfinţirea Apei şi Drumul Crucii

10.30 Litie întru pomenirea Monahiei Alipia (Avdeeva), (Kiev-Goloseevo)

 

31.07.2018 Marţi

9.00 Acatistul Cuv. Alexandru Svirschii şi Acatistul Sf. Mc. Emilian din Durostorum

 

Fraţi creştini vă aducem la cunoştinţă, că Biserica de lemn cu hramul

„Sfântul Mare Mucenic Ioan cel Nou de la Suceava”,

în afara zilelor de sărbătoare şi Duminici, este deschisă după următorul program:

Luni 

17.00 – 19.30

Joi

7.30 – 13.00

Marţi

7.30 – 13.00

Vineri

7.30 – 13.00

Miercuri

Sâmbătă

7.30 – 13.00 / 17.00 – 19.30

9.00 – 13.00 / 16.45 – 20.30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pentru solicitarea serviciilor, vă puteţi adresa la telefoanele:

079335009, 069335009

e-mail: severiangheras@yahoo.com

Preot paroh Severian (Gheras)

Adresa Bisericii este: mun. Chişinău, str. Mihai Viteazul 12 (lângă patinoarul „ice BRAVO”)

Adresa noastră în Internet: http://www.ioandekronstadt.md/

 

SLAVĂ LUI DUMNEZEU PENTRU TOATE!